Zlot absolwentów programu TOP 500 Innovators

Trwa I Zlot Absolwentów Programu TOP 500 Innovators. To wspólna inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stowarzyszenia, założonego przez absolwentów rządowego programu, wspierającego innowatorów nauki. W dzisiejszej inauguracji Zlotu wzięła udział prof. Barbara Kudrycka.

Przed trzema laty zastanawialiśmy się nad programem, który zmieni świadomość pracowników uczelni, instytutów badawczych, centrów transferu technologii. Doszliśmy wtedy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie ich do najlepszych ośrodków naukowych świata, które są w samym centrum tych zmian – mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Inwestując w ten program, zyskaliśmy bardzo wiele. Wasze indywidualne sukcesy są dziś sukcesami polskiej nauki. Tworząc stowarzyszenie skupiające młodych innowatorów zbudowaliście silne wsparcie dla swoich działań. Doświadczenie, które przywieźliście z Doliny Krzemowej stało się waszą wizytówką i marką – podkreślała minister.

Absolwenci programu działają także w Polsko-Amerykańskim Hubie Innowacyjności i współpracują z ośrodkami w Dolinie Krzemowej, a dzięki ich inicjatywie zostało otwarte w Polsce przedstawicielstwo Plug and Play Techcenter. Przedstawicielstwo poszukuje innowacyjnych start-upów z dziedziny ICT zainteresowanych wyjazdem do Doliny Krzemowej i udziałem w programie Plug and Play, skierowanym do firm spoza USA.

Uczestnicy programu TOP  500 nie są wybrani przypadkowo. To ludzie, którzy chcą zmienić rzeczywistość – przekonywał dr Bartosz Zajączkowski, Prezes Stowarzyszenia Top 500 Innovators. – Cieszę się, że dzięki inicjatywie MNiSW mogli się spotkać reprezentanci wszystkich kluczowych dziedzin bio-info-techno z całej Polski – dodał.

Jestem dumny, że jesteśmy partnerami w realizacji p

rogramu Top 500 Innovators. Uniwersytety w Stanford i Berkeley ze względu na swoją lokalizację w sercu Doliny Krzemowej są modelowym wzorem współpracy nauki z biznesem – mówił Douglas C. Greene, Zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciel amerykańskiej ambasady zauważył też niezwykłą energię, motywację i entuzjazm uczestników programu. – Jesteście nadzwyczajną grupą innowatorów, naukowców i przedsiębiorców, którzy stanowią koło zamachowe gospodarki – zwrócił się do uczestników zlotu.

TOP 500 Innovators

W programie TOP 500 Innovators wzięło już udział 200 naukowców i pracowników centrów transferu technologii z całej Polski, 40 kolejnych odbywa obecnie staż w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Do końca 2015 roku rządowy program wspierający menedżerów innowacji obejmie 500 osób. Program, choć jest dopiero na półmetku, przyniósł już wiele wymiernych efektów.