Wyniki badania losów absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Losy absolwentów

Co roku Uniwersytet Jagielloński i Warszawski walczą o pierwsze miejsce w rankingach uczelni wyższych w Polsce. Jak radzą sobie po zakończeniu studiów absolwenci UJ?

Absolwenci UJ szybko znajdują pracę

W przeprowadzonym przez UJ badaniu losów absolwentów z rocznika 2011/12 udział wzięło ponad 2 tys. absolwentów z kilkunastu wydziałów. Pół roku po ukończeniu studiów, 69% absolwentów pracowało, przy czym część łączyła zatrudnienie z dalszą nauką. 16% absolwentów poświęciło się kontynuowaniu edukacji, a bez pracy pozostawało jedynie 15% z nich.

Największy odsetek osób pracujących występował wśród absolwentów wydziału Matematyki i Informatyki (ponad 80%). Pracę miało również ponad 70% osób z dyplomem wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Prawa i Administracji oraz Filologicznego. Absolwenci UJ pracują głównie w województwie małopolskim, najczęściej w sektorze prywatnym, w oparciu o umowę o pracę.

Ile zarabiają absolwenci UJ?

Mediana zarobków absolwentów objętych badaniem przekracza 2 tys. zł, przy czym pracujący w jednym miejscu otrzymywali 2250 zł, a mediana zarobków osób pracujących w dwu miejscach to 2450 zł. Wysokość pensji zależy od ukończonego wydziału. Mediana zarobków brutto absolwentów Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wyniosła 4250 zł, a Matematyki i Informatyki – 3875 zł. Absolwenci UJ są w większości zadowoleni ze swojej pracy. Niezadowolenie z wykonywanej pracy wyraziło 13% zatrudnionych.

Absolwenci Collegium Medicum

UJ przeprowadził również badania absolwentów Collegium Medicum. 86% absolwentów Wydziału Lekarskiego trzy miesiące po ukończeniu studiów posiadało pracę. Mediana zarobków dla tego wydziału wahała się od 2700 do 3700 brutto. Nieco mniej zarabiali absolwenci wydziału Nauk o Zdrowiu, w których przypadku mediana wyniosła 1800-3200 zł brutto. Ponad 40% absolwentów Wydziału Lekarskiego prowadzi własną działalność gospodarczą. Jedynie po ok. 6% absolwentów wydziałów Lekarskiego, Nauk o Zdrowiu i Farmaceutycznego nie pracowało ani nie kontynuowało nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *