ELA pokaże losy absolwentów szkół wyższych

panel_985214dffdf260530eaf23864265f933Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych już działa pod adresem: www.absolwenci.nauka.gov.pl. Jego inauguracja nastąpiła podczas śniadania prasowego w MNiSW.

Rozpoczął się proces wdrażania systemu monitoringu losów zawodowych absolwentów uczelni. Podstawą systemu są raporty automatyczne. Głównym źródłem przedstawianych w nich informacji są dane administracyjne pochodzące z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z systemu POL-on. Wykorzystanie danych administracyjnych do prowadzenia badań procesów edukacyjno-zawodowych jest praktyką sprawdzoną i stosowaną z powodzeniem w wielu krajach europejskich, m.in. w krajach skandynawskich, w Hiszpanii, Austrii, na Litwie i na Węgrzech.

Na przeprowadzenie monitoringu pozwoliła nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 1 października 2014 r. Pierwszym rocznikiem objętym badaniem są osoby, które ukończyły studia w 2014 r.

Dziś działanie systemu zaprezentowane zostało podczas śniadania prasowego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wzięli w nim udział jego współautorzy z Ośrodka Przetwarzania Informacji i Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.