Studia, które dają dobrą przyszłość

8mmktkqTURBXy9kYWVlZjQyNWM1MTA0ZjVlZWI4M2EzNDZmMjBjNTBlZS5qcGVnk5UDACPNA-fNAjGTBc0DFM0BvJUH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzE0MGIxY2ZlN2YwYWM1MmVkYzAxMGQ3MDk3OGU4NGJlLnBuZwDCAAAbsolwenci kierunków technicznych, matematyczno- -informatycznych oraz ekonomicznych mają łatwiejszy start na rynku, choć niespodziewanie liderem okazało się leśnictwo.Wśród absolwentów studiów II stopnia to leśnicy, inżynierowie oraz informatycy mają najlepszy start na rynku pracy. Z kolei jednolite studia magisterskie dają najpewniejszy start tym, którzy mają dyplom farmacji oraz medycyny. Tak wynika z pierwszej edycji ogólnopolskiego badania oekonomicznych losach absolwentów polskich uczelni, które publikuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dobra płaca leśnika

Badanie dotyczy osób, które w 2014 r. ukończyły studia i figurują w uczelnianej bazie POL-on oraz w rejestrach ZUS. W tym 138 tys. absolwentów studiów II stopnia i 17,5 tys. absolwentów jednolitych studiów magisterskich. Pierwsza edycja raportu pokazuje, jak odnaleźli się oni na rynku pracy w ciągu roku od ukończenia studiów (do września 2015 r.), biorąc pod uwagę m.in. czas poszukiwania pierwszej pracy, średnie wynagrodzenie oraz ryzyko bezrobocia. Okazuje się, że statystyczny absolwent studiów II stopnia zdobywał pierwsza pracę średnio w dwa miesiące po uzyskaniu dyplomu, pół miesiąca później miał był już zatrudniony na umowę o pracę i zarabiał nieco ponad 2,5 tys. zł miesięcznie, 70 proc. średniej płacy w powiecie, w którym mieszkał.