Jak kształcić inżynierów – wzorce zza oceanu

MzAweDIyNQ,24678643_24441268Polski inżynier powinien być jak marka, a jego wykształcenie – jak produkt, z którym może wyjść konkurencyjnie na globalny rynek. Inżynierowie z czołowych polskich uczelni są dobrze przygotowani do pracy w różnych dziedzinach, czasem odbiegających od wyuczonej specjalizacji – uważa prof. Andrzej S. Nowak, prezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej.

Fot. Fotolia

Jak powiedział PAP prof. Andrzej Nowak, dziekan wydziału Civil Engineering w Aubern University, zadaniem uczelni jest przygotowanie inżynierów do rozwiązywania problemów, czyli do elastycznego myślenia, możliwości zastosowania wiedzy teoretycznej w różnych sytuacjach praktycznych.

Prof. Nowak był przewodniczącym komitetu programowego III Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich, który w czerwcu odbył się we Wrocławiu. Podczas zjazdu przedstawiciele przedsiębiorców i dydaktycy zastanawiali się, jak wyważyć przygotowanie teoretyczne z praktycznym.

Prof. Nowak przyznaje, że zarobki na polskich uczelniach skłaniają pracowników naukowych do podejmowania pracy nie dla celów naukowych, tylko dla uzyskania godziwej pensji – po to, żeby żyć na odpowiednim poziomie.

Współpracę w zakresie staży naukowych dla dokorantów i postdoków w amerykańskich uczelniach czy firmach mają ułatwiać kontakty pomiędzy polonijnymi instytucjami technicznymi, nawiązane podczas III Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich.

„Młodzi to przyszłość, ale przyszłość należy budować na dorobku przeszłości. Warto przypominać światu, że nasi rodacy mieli zasadniczy wkład w naukę światową w ostatnich latach. Dobrym pomysłem był Panteon Wynalazców i Odkrywców Polskich – trzeba wyróżnić naszych wybitnych rodaków, którzy często są nieznani. Dobór osób należy rozpatrywać branżami, naukowcy najwięcej wiedzą o dorobku i głównych osiągnięciach kolegów ze swojej dziedziny” – mówi prof. Nowak. Jego zdaniem panteon mógłby być ciekawą formą promocji Polski na świecie.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *