Minister edukacji o zwolnieniach dziesiątek tysięcy nauczycieli: Reforma oświaty uratuje miejsca pracy

038056_940Głównym problemem, który odbije się na nauczycielach będzie przede wszystkim olbrzymi niż demograficzny. Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy mniej uczniów rozpoczyna edukację, a to oznacza, że mamy od kilku do kilkunastu tysięcy zwolnień nauczycieli. Reforma jest więc receptą na ratowanie miejsc pracy nauczycieli – wyjaśnia minister Anna Zalewska.

Minister edukacji Anna Zalewska poinformowała w wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl, że planowana reforma oświaty rozpocznie się już w przyszłym roku. Zapewnia, że reforma jest receptą na ratowanie miejsc pracy nauczycieli.

– Głównym problemem, który bardzo mocno odbije się na nauczycielach będzie przede wszystkim olbrzymi niż demograficzny, którego skutki już dziś zaczynamy odczuwać. Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy mniej uczniów rozpoczyna edukację, a to oznacza, że mamy od kilku do kilkunastu tysięcy zwolnień nauczycieli. Reforma jest więc receptą na ratowanie miejsc pracy nauczycieli. Stąd też pilna potrzeba wprowadzenia konkretnych zmian w systemie edukacji. Chcemy przemodelować system w taki sposób, aby nauczyciel mógł przekształcić się np. w doradcę metodycznego albo zawodowego i aby nie tracić kompetencji zawodowych i umiejętności tych ludzi – mówi Zalewska.

Minister

edukacji narodowej podkreśliła także, że bardzo wiele do zrobienia jest w zakresie Karty Nauczyciela.

– Na pewno chcemy zaproponować nowy stopień awansu zawodowego nauczyciela – nauczyciel specjalista. To konieczność. Do uzyskania z pewnością niezbędny będzie doktorat albo innowacja, odpowiednio określona i przeprowadzona w danej szkole przez nauczyciela. Zaznaczam, że jestem otwarta na różne propozycje dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela, słucham głosów samorządu i związków zawodowych, a przede wszystkim samych nauczycieli – tłumaczy Zalewska.

Więcej: www.pulshr.pl.