Poszukiwany specjalista ds. uproszczeń

Kim chcesz zostać kiedy dorośniesz? Wśród dzieci do 10 roku życia odpowiedź, na to pytanie nie zmieniła się od kilkudziesięciu lat. Sportowiec, strażak, inżynier, astronauta, lekarz i nauczyciel – według najnowszych badań te profesje cieszą się nadal największą popularnością. Tymczasem w 2016 roku specjalistami poszukiwanymi na rynku będą fit-out coordinator czy e-commerce manager. Jak mają się nasze wyobrażenia do zawodowej rzeczywistości? O tym, jakie będą zawody przyszłości mówi dr Joanna Jeśman ze School of Ideas.

Badania przeprowadzone przez portal Fatherly.com w 2015 roku na grupie 500 amerykańskich dzieci wykazały, że wciąż największą popularnością cieszą się zawody takie jak sportowiec, strażak, inżynier, astronauta, lekarz i nauczyciel. Podobne wyniki dały badania przeprowadzone w Polsce na zlecenie firmy Mattel. Sytuacja zmienia się nieco, kiedy pytanie brzmi „Kim chcecie by zostały wasze dzieci, kiedy dorosną?”. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Łódzki w 2011 wynika, że 85% rodziców decyduje o przyszłym zawodzie swojego dziecka, a najczęściej wybierane profesje to lekarz, prawnik, przedsiębiorca, architekt czy informatyk.

google_ui_features = 'rc:0'; //-->

Z kolei Forbes sprawdził, jakie będą najbardziej atrakcyjne zawody w 2016 roku. Są to między innymi HR generalist, product manager w sektorze bankowym, asset manager, fit-out coordinator, doradca medyczny, key account manager w sektorze energetycznym czy też e-commerce manager. Brzmią tajemniczo?

Poszukajmy zatem odpowiedzi na pytanie, jakie zawody będą popularne w 2030 roku.

Więcej: www.centrumprasowe.swps.pl.