Doktorat otwiera drzwi do kariery w biznesie

Młodzi naukowcy nie muszą już wybierać między pracą naukową a karierą w firmie działającej na polu nowoczesnych technologii. Granica między tymi dwoma światami jest coraz bardziej płynna.

Studia doktoranckie przechodzą prawdziwą rewolucję – nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Nauka ma służyć przede wszystkim gospodarce opartej na wiedzy. Rozwój innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie firm rodzi potrzebę zupełnie innego podejścia do kształcenia na poziomie doktoranckim.

Bliżej biznesu

Produkcja teoretycznych opracowań i badań, na które nie ma zapotrzebowania z rynku, to już przeszłość. Współczesny doktorant powinien mieć w sobie takie cechy jak przedsiębiorczość i kreatywność, a przy tym być wytrwały w dążeniu do swoich celów. Jego zadaniem jest przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy poprzez indywidualne, oryginalne i niezależne doświadczenia badawcze. Uzyskane wyniki powinny mieć międzynarodowy poziom jakości w obrębie jednej lub kilku powiązanych dyscyplin naukowych, „z czego część zasługuje na opublikowanie recenzowane naukowo”. Prace naukowe powinny mieć również zdecydowanie praktyczny wymiar, nawet z wprowadzeniem wypracowanego rozwiązania na rynek. Dlatego doktoranci w jak największym stopniu powinni starać się współpracować z biznesem już w trakcie studiów. Na Zachodzie są już efekty takiej zmiany w podejściu do pracy naukowej. W Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii absolwenci z tytułem doktora są rozchwytywani na rynku pracy.

Więcej informacji: www.serwisy.gazetaprawna.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *