Mateusz Dołęga z Wrocławia zwycięzcą międzynarodowego konkursu architektonicznego

Projekt stworzenia Muzeum Parowozów w Pile – autorstwa Mateusza Dołęgi, tegorocznego absolwenta Politechniki Wrocławskiej – zwyciężył w międzynarodowym konkursie im. profesora Jana Zachwatowicza na najlepsze prace dyplomowe, podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego.

Nagroda im. profesora Jana Zachwatowicza jest przyznawana od 2000 r. Prof. Zachwatowicz był jednym z głównych inicjatorów odbudowy zespołu staromiejskiego Warszawy i wybitnym badaczem dziejów architektury polskiej. Nagroda jego imienia ma wyróżniać prace magisterskie podejmujące w sposób oryginalny i twórczy problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego.

W zakończonej edycji konkursu za najlepszą uznano rozprawę Mateusza Dołęgi – tegorocznego absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. „Laureat przedstawił projekt rewitalizacji i rozbudowy historycznego zespołu budynków kolejowych z przeznaczeniem na muzeum parowozów +Steam Centre+ z przestrzenią ekspozycyjną i edukacyjną” – informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Wrocławska.

XIX-wieczne parowozownie w Pile to zespół unikatowych obiektów w skali Europy. Stacja znajduje się na historycznym szlaku kolejowym znanym jako Ostbahn. Do dziś zachowało się tam wiele rozwiązań ówczesnej inżynierii kolejowej. „Architekt inspirował się rozwiązaniami zastosowanymi w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Parowozowni Wolsztyn oraz amerykańskiego Steamtown National Historic Site w Scranton” – czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej. Na terenie muzeum autor pracy zaproponował stworzenie m.in. restauracji, ekspozycji czynnych parowozów i sal warsztatowych.

Więcej informacji: www.naukawpolsce.pap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *