Granty Narodowego Centrum Nauki dla badaczy z PWr

Blisko 8 mln zł dofinansowania otrzymają na swoje badania naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Pieniądze zostały przyznane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursów Maestro, Harmonia i Sonata Bis.

W programie Maestro 8, w którym pieniądze są przeznaczane na realizację pionierskich badań naukowych, prof. Wacław Urbańczyk z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr otrzymał 3 725 70 zł na projekt „Spiralne światłowody fotoniczne do zastosowań w metrologii i komunikacji optycznej”.

W konkursie Harmonia 8, na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej niepodlegające współfinansowaniu z zagranicznych środków finansowych, pieniądze otrzyma dwóch naszych naukowców:

  • prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego na projekt „Nowe materiały o zwiększonej nieliniowości optycznej i metody określania ich parametrów” – 1 287 000 zł;
  • dr hab. Marcin Magdziarz z Wydziału Matematyki na projekt „Uogólnione równania Langevina i dynamika ułamkowa” – 185 640 zł.

Także w programie Sonata Bis, na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, pieniądze trafią do dwóch badaczy:

  • dr. Adama Kiersnowskiego z Wydziału Chemicznego na projekt „Krystalizacja mieszanin kopolimerów poli (3-alkilotiofen-co-tiofen) z N-podstawionymi pochodnymi perylenodiimidów. U podstaw inżynierii wieloskładnikowych materiałów dla organicznej elektroniki” – 1 335 767 zł;
  • dr. Rafała Kowalczyka z Wydziału Chemicznego na projekt „Donory wiązań wodorowych w nieklasycznej katalizie asymetrycznej” – 1 304 481 zł.

W sumie na liście laureatów wszystkich trzech programów realizowanych przez Narodowe Centrum Nauki znalazło się 161 naukowców z całej Polski, którzy otrzymają łącznie ponad 225 mln zł na prowadzenie badań podstawowych.

Informacje dla mediów umieszczane są na stronie: http://www.pwr.edu.pl/index.dhtml.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 18 =